Teyzesini meme kanserinden kaybettiğini belirtem Dr. Dağdeviren, “Şu an üzerinde çalıştığımız projemiz olan elektronik sütyeni önümüzdeki yılın başında tamamlayacağımızı düşünüyorum. 5 yıl önce teyzemi 50 yaşındayken meme kanserinden kaybettik. Ona söz vermiştim. Meme kanserinde erken teşhis yapabilen bir platform yapıyoruz” diye konuştu.

Amerika Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk olan Dr. Canan Dağdeviren icatlarıyla ABD’nin en prestijli dergilerinden Forbes’un “30 Yaş Altı Bilim İnsanı” listesine girmeyi başardı.28 yaşındayken dedesini kalp yetmezliğinden kaybettikten sonra kendisini bilime adayan ve yaptığı icatlar ile tıp dünyasının en çok konuşulan ismi olan Dr. Dağdeviren, Sivas’ın İmranlı Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansandında başarı hikayesini ve icatlarındaki ilham kaynağını hemşerileriyle paylaştı.

Tıp dünyasında ,hayata geçirdiği proje ile farklı bilim dallarını buluşturduklarını vurgulayan Dr. Dağdeviren, Kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden dedesinden esinlenerek, bu hastalık için bitmeyen pil yapmaya karar verdiğini belirterek “Onu araştırırken bana yardımı dokunabilecek kişileri araştırdım. Uzak Doğu, Asya, Amerika’ya baktım. En sonunda da çalışmak istediğim hocanın Amerika’nın ortasındaki İllinois Üniversitesi’nde olduğunu öğrendim. Fulbright başvurumun asıl nedeni de finansal olarak özgür olmaktı. Çünkü kendi istediğim projede çalışmak istiyordum. Yoksa hocalar size bir proje veriyordu. Biz de ona göre çalışmak zorunda kalıyorduk. Tam Fulbright bursuna başvuracakken o sene çok güzel bir şey oldu. Fulbright o yıl doktora bursu vermeye başladı. Master derecemi bitirdikten sonra Fulbright doktora bursuna başvurdum ve kendi alanımda ilk sırada kazandım” diye konuştu.

Dr. Canan Dağdeviren, icatlarında ailesi veya yakın çevresinden etkilendiği olaylar üzerine esinlenerek çalışmalar yaptığınıdan bahsederek meme kanseri tedavisinde üzerinde çalıştıları proje ile ilgili konuşmasında, “Benim yaptığım projeler genelde aile fertlerim veya yakın arkadaşlarımın hastalıklarından esinlenerek yapılmış projelerdir. Şu an üzerinde çalıştığımız bir diğer projemiz olan elektronik sütyeni önümüzdeki yılın başında tamamlayacağımızı düşünüyorum. 5 yıl önce teyzemi 50 yaşındayken meme kanserinden kaybettik. Ona söz vermiştim. Meme kanserinde erken teşhis yapabilen bir platform yapıyoruz. Hasta olmamıza da gerek yok. Bilgi alabilmemiz açısından da bu proje çok önemli. Vücutla uyumlu, ince, kıvrımlı, esnek ve hassas bir teknolojiyi iç çamaşırımızın, vücudumuzun ve iç organlarımızın bir parçası haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı.